Strona główna / Co zrobiliśmy / Aktualności / Logowanie dwuetapowe do poczty e-mail

Logowanie dwuetapowe do poczty e-mail

04 MAR 2024

Dla zwiększenia bezpieczeństwa danych na poczcie e-mail, zalecamy wszystkim naszym klientom korzystanie z logowania dwuskładnikowego.

Uwierzytelnienie dwuetapowe (2FA)

Logowanie dwuetapowe, jak sama nazwa na to wskazuje, polega na logowaniu w dwóch etapach. Jest to proces, który ma za zadanie uwierzytelnić użytkownika, a co za tym idzie jeszcze lepiej zabezpieczyć dostęp do danych.
Pierwszym elementem logowania dwuskładnikowego jest wpisanie loginu i hasła – tak jak miało to miejsce do tej pory.
Drugim elementem jest wpisanie specjalnego kodu weryfikacyjnego, który można wygenerować w jednej z wielu dostępnych aplikacji. Kod może zostać wyświetlony bezpośrednio w aplikacji dostępnej na każdej z platform (Android, iOS). I gotowe!

Ważne! Do urządzenia z którego korzystasz podczas drugiego etapu logowania (np. telefon komórkowy) powinieneś mieć dostęp tylko Ty.

Wiemy, że bezpieczeństwo danych jest ważne, wiemy też czym jest logowanie dwuetapowe. Co teraz? Teraz pozostaje nam wybrać urządzenie i aplikację z których chcemy skorzystać, po czym je skonfigurować i włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe dla swojej poczty e-mail.

Czy potrzebujemy specjalisty do włączenia logowania dwuetapowego?

Nie. Uwierzytelnienie dwuetapowe możemy włączyć samodzielnie. Skorzystanie z dostępnych aplikacji jest bardzo łatwe i nie odbiega poziomem trudności od wielu innych „apek” z których korzystamy na co dzień.

Z jakiej aplikacji skorzystać do uwierzytelnienia dwuetapowego?

Lista jest długa, ale w ramach poczty e-mail udostępniliśmy darmowo Google Authenticator. 

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe?

W systemie InCMS

Zostało to przez nas opisane już chwilę temu, zapraszamy do przypomnienia sobie instrukcji obsługi włączenia uwierzytelniania dwuetapowego w Systemie Zarządzania Treścią InCMS.

W poczcie e-mail

Zasada działania będzie bardzo zbliżona do tej z Systemem Zarządzania Treścią InCMS.
Zaczynamy od wejścia do ustawień poczty e-mail i odnajdujemy pozycję dwuskładnikowe uwierzytelnianie, która z reguły znajduje się właśnie w Ustawieniach. W większości przypadków znajdziesz tam kod QR do zeskanowania za pomocą wybranej aplikacji.
Włącz wybraną przez siebie aplikację na urządzeniu mobilnym i postępując zgodnie z jej instrukcją - połącz ją ze swoją pocztą e-mail skanując QR kod. Całe działanie zajmie zaledwie kilka minut. Od teraz twoja poczta e-mail jest teraz chroniona podwójnie.