Strona główna / Co zrobiliśmy / Aktualności / Nowa strona dla Miasta Bytom

Nowa strona dla Miasta Bytom

14 LIP 2021

 Nowa strona internetowa spójna wizerunkowo z identyfikacją miejską, a jednocześnie taka nowoczesna i wnosząca nowy powiew do przekazu informacyjnego Miasta Bytomia.

nowa strona internetowa miasta Bytom

Dobre trendy i praktyki trzeba podtrzymywać a jednocześnie wzmacniać je w przekazie. Doskonałym przykładem takiego działania jest nowa strona internetowa Miasta Bytom - www.bytom.pl.
Pochylając się nad przebudową poprzedniej strony miejskiej, wspólnie z Wydziałem Komunikacji Medialnej i Promocji UM Bytom, wypracowaliśmy ciekawą koncepcję użycia rombów jako elementu spajającego przekaz wizualny oraz stanowiący wyróżnik na tle pozostałych serwisów internetowych.
Charakterystyczne jest również to, że romby na stronie używane są w połączeniu z kolorystyką miejską oraz stanowią jedynie uzupełnienie przekazu, którego głównym elementem jest dobrze dobrane zdjęcie i doskonale napisany tekst informacyjny.
W komunikacji graficznej nie pomijamy również znaczenia uproszczonego języka w postaci piktogramów ułatwiających zrozumienie tekstu oraz przyspieszających przez skojarzenia nawigację po stronie WWW.

Niby drobiazg ale jednak każdy element ma znaczenie

Tym drobiazgiem wzmacniającym przekaz i zgodnym z wizualizacją  jest na przykład przerysowanie od nowa Szlaku Powstań Śląskich czy opracowanie piktogramów umieszczanych w treści poszczególnych działów witryny. Przecież ta treść byłaby też dostępna i czytelna w poprzedniej postaci. Co z tego, że szlak był rysowany czerwoną linią, do tego nie wszystkie elementy na mapie były opisane, a zamiast delikatnych rombów były wielkie, czerwone kropki? Dla nas miało to znaczenie! W całej realizacji dla UM Bytom znaleźliśmy pokrewne dusze w Wydziale Komunikacji Medialnej i Promocji i takich drobnych elementów graficznych nowej strony WWW musieliśmy przerobić mnóstwo - co ma swoje odzwierciedlenie w doskonałym końcowym efekcie.

wzory podstron na nowej stronie www miasta Bytom

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

dostępnosc strony internetowej dla osob z niepełnosprawnosciami

Jednym z ważniejszych założeń przy projektowaniu rozwiązań komunikacji z mieszkańcami Bytomia było dostosowanie treści i mechanizmów witryny internetowej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a więc do WCAG 2.1. W nagłówku serwisu stworzyliśmy między innymi  panel zarządzania rozmiarami fontów oraz odstępami między nimi. Przy ręcznym przenoszeniu treści z poprzedniej strony wielokrotnie zwracaliśmy się do redaktorów o dostarczenie poszczególnych materiałów w sposób bardziej dopasowany do potrzeb osób korzystających z czytników treści, jak również staraliśmy się opisywać poszczególne funkcje serwisu w taki sposób aby były maksymalnie zrozumiałe. Na etapie oddawania serwisu przeprowadzone zostały testy w zakresie poziomu dostosowania jak również pomogliśmy Specjaliście ds. Dostępności opracować prawidłową deklarację dostępności.

 Nawigacja w stronie internetowej miasta

 mega dropdown menu na nowej stronie internetowej miasta Bytom

Zespół Urzędu Miasta Bytomia przygotował ciekawą koncepcję nawigacyjną gdzie ograniczył ilość działów głównych serwisu jedynie do trzech elementów:

Naszym zadaniem było uzupełnienie tej nawigacji i takie opracowanie pełnego systemu aby każda grupa odbiorców mogła swobodnie poruszać się po stronie i w szybko dotrzeć do żądanej informacji. W tym celu rozbudowaliśmy elementy strony głównej gdzie zamieściliśmy odwołania do najczęściej przeglądanych informacji.

elementy strony glownej na nowej stronie internetowej miasta Bytom

Proces ten prowadziliśmy poprzez szczegółową analizę statystyk poprzedniej strony WWW. Efektem naszych prac było utworzenie na stronie głównej serwisu miejskiego:

 • Indywidualny slider z systemem linkowania do dowolnych treści.
 • Duży dział aktualności integrujący informacje z różnych kategorii serwisu.
 • Zarządzany, duży banner graficzny z odwołaniem do ważnych dla miasta tematów.
 • System zarządzanych piktogramów z dużą bazą grafik i odwołaniami do wybranych podstron.
 • Zintegrowany system kalendarium z podziałem na kategorie (system automatycznie pobiera wydarzenia z innych jednostek miejskich).
 • Odwołania do socialmedia.
 • Gazeta samorządowa.
 • Integracja z profilem YouTube i automatyczne pobieranie filmów umieszczonych w filmowym kanale miejskim.
 • Linia bannerowa ze zmiennymi rozmiarami odnośników graficznych do serwisów zewnętrznych.

Uzupełnienie sytemu nawigacji po stronie WWW

Elementy z najważniejszymi odnośnikami ze strony głównej to jeszcze nie całość systemu nawigacji, ponieważ trzeba koniecznie wymienić takie elementy jak:

 • wyszukiwarka treści i dokumentów,
 • ścieżka okruszków,
 • zarządzane mega dropdown menu,
 • stick menu,
 • menu wspomagające na podstronach z elementami piktogramów,
 • podmenu strony umieszczane w treści z odwołaniami tekstowymi lub też wspomagane piktogramami,
 • mapa witryny.

elementy piktogramow na nowej stronie internetowej miasta Bytom

Dobry przekaz informacyjny

W ramach nowej strony urzędu miasta uruchomiliśmy moduł InCMS Publikacje, który odpowiada za obsługę umieszczania kolejnych wydań lokalnego biuletynu "Rynek 7". Co prawda Bytom nie wykorzystuje całego zintegrowanego systemu prezentacji multimedialnej ale zajawki artykułów i pobieranie aktualnego numeru dostępne są już od strony głównej serwisu.

Dobrym przekazem informacyjnym i dopasowywaniem wyglądu wspierany jest cały nowy serwis internetowy miasta, ponieważ nasi graficy utworzyli również mnóstwo elementów współgrających z opracowaną koncepcją. Na poniższym przykładzie jest między innymi przetworzona do grafiki mapa placów zabaw dla dzieci. Jest to oczywiście element dekoracyjny i niedostępny dla osób z niepełnosprawnościami ale przecież dla nich mamy odpowiednio opracowaną treść podstrony z czytelnym podziałem na dzielnice.

nowa strona www miasta Bytom - układ podstron nowa strona www miasta Bytom - układ podstron

Miasto wspiera biznes przez WWW

Dział dla Biznesu na nowej stronie WWW to zarówno multimedialny katalog ofert inwestycyjnych jak i przede wszystkim możliwość dobrej oraz spójnej prezentacja miasta dla zainteresowanych okazjami do lokaty kapitału oraz rozwijania biznesu.
Zarówno dla nas jak i dla Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora ważnym było aby forma prezentacji graficznej poszczególnych elementów była nowoczesna oraz zgodna z całą koncepcją wykorzystania rombu w komunikacji multimedialnej. Elementy w kształcie rombu znalazły się więc w wielu elementach tego działu. Wymagało to od nas wymyślenia i wykonania od nowa dużej części materiałów graficznych tak aby stanowiły zarówno element nawigacyjny, informacyjny jak i ozdobny.

nowa strona www miasta Bytom - układ podstron nowa strona www miasta Bytom - układ podstron

 

Funkcja informacyjna dla mieszkańców nowej strony miasta

 Oczywistym jest, że nowa strona internetowa tworzona jest dla mieszkańców więc musi stanowić kompendium informacyjne z bieżącymi wydarzeniami jak i prezentować bazę danych zasobów miejskich. Wydzielenie działu "Czas wolny" pozwoliło Urzędowi Miasta Bytomia stać się agregatorem treści z różnych źródeł. Jako agregat działa zintegrowany moduł kalendarium wydarzeń, które ma napisane mechanizmy samodzielnie zbierające informacje wprowadzane w jednostkach podległych. Opracowany został również system zbierania informacji do kalendarza ze źródeł zewnętrznych z systemem autoryzacji publikacji.

nowa strona www miasta Bytom - układ podstron

Tworzysz nową stronę www miasta lub gminy

Jeżeli chcecie stworzyć nową stronę internetową dla miasta lub gminy, to nasi doradcy pomogą Wam w opracowaniu struktury, graficy przygotują oryginalny projekt, programiści zintegrują go z nowoczesnym systemem zarządzania treścią InCMS, nasz zespół deweloperów opracuje całość ze zwróceniem uwagi na zasadę mobile first, a specjaliści od spraw dostępności nauczą Was jak zachować zgodność ze standardami.