Strona główna / Co zrobiliśmy / Aktualności / Nowa strona dla kultury

Nowa strona dla kultury

24 STY 2023

Niełatwo jest stworzyć stronę zgodną z wymaganiami prawnymi a jednocześnie ładną i przejrzystą zaś ATElier Kultury z Jaworzna to się udało.
Samo zastosowanie się do przepisów w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami powoduje to, że strona jest już funkcjonalna. Oczywiście niezbędnym warunkiem do tego jest aby wykonawca znał dogłębnie obowiązujące standardy i wiedział jak je wykorzystać w praktyce. Pozostaje jeszcze jednak ten drobny, acz najważniejszy, element … ESTETYKA … i tutaj niezbędna jest Agencja Interaktywna IntraCOM.pl.

Nowa strona ATElier Kultury Jaworzno

Nowa strona dla ATElier Kultury z Jaworzna

Etap konsultacji strony www

ATElier Kultury z Jaworzna postawiło przed nami niezwykle trudne zadanie scalenia aż pięciu stron internetowych, trzech odrębnych jednostek i niezliczonej ilości kanałów w social mediach. Prace rozpoczęły się od dogłębnej analizy potrzeb, poznania historii jednostek, genezy powołania ATElier - po to aby móc utworzyć całkowicie nową strukturę witryny internetowej.

Ilość godzin roboczych, poświęconych na ten wydawałoby się prosty element, zaskoczyła kadrę Klienta. Spotykając się na wielogodzinnych spotkaniach cierpliwie odpowiadali na nasze pytania, wielokrotnie dziwiąc się ich szczegółowości lub nawet zasadności. Dla nas liczył się jednak efekt końcowy i to, że zaproponowane drzewo strukturalne w 100% uzyskało akceptację, a następnie znalazło pełne odzwierciedlenie w gotowym projekcie nowej strony internetowej dla jednostki kultury.

Etap makietowania strony www

Na etapie makietowania, czyli drugim elemencie z zakresu realizacji, stworzyliśmy szkic strony internetowej. Powstał on na zwykłej kartce papieru, bo już po pierwszej fazie wiedzieliśmy, że doskonale rozumiemy się z Klientem i makietowanie na oprogramowaniu, do którego będzie wnoszone setki poprawek, nie ma większego sensu. Wypracowana makieta wraz z dobrym zasobem zdjęć z dotychczasowych stron WWW była doskonałą bazą do stworzenia indywidualnego projektu graficznego.

Etap projektu graficznego strony www

Zaprezentowaliśmy dwa całkowicie różne projekty graficzne, opracowane w dwóch różnych programach (Figma i Adobe XD), wykonane w dwóch różnych stylach, ale zgodne z ustaloną makietą.

Do realizacji został wybrany najnowocześniejszy w swojej formie.
Głosy kadry Klienta w pełni zgodziły się z naszą estetyką i potrzebą stworzenia czegoś niezwykle indywidualnego, więc praca nad tą stroną internetową była od samego początku przyjemnością. Całość projektu doskonale pasuje do logotypu ATElier Kultury, oddaje ducha zespołu, przekazuje misję, prezentuje wydarzenia, a co najważniejsze poprzez stworzenie dobrej struktury jest niezwykle przejrzysta i funkcjonalna dla użytkowników.

Otwierając nową stronę ATE już od startu odnosimy wrażenie, że dobrze trafiliśmy oraz że nigdy nie widzieliśmy podobnej witryny. Jest to projekt unikatowy, nieregularny i niepowtarzalny. Bierze się to z tego, że graficy IntraCOM.pl doskonale opracowali style, wczuli się w ducha jednostki oraz przygotowali indywidualne szablony podstron. Główne działy Atelier, Archetti, eM Band mogą jednocześnie stanowić odrębne strony internetowe i to na nie zostaną w przyszłości przekierowane stare domeny jednostek.

Oczywiście IntraCOM.pl, jako profesjonalny wykonawca stron internetowych, zadba o prawidłowe przekierowania indeksowania w wyszukiwarkach aby utrzymać obecne pozycjonowanie.

Realizacja strony www dla jednostki kultury

Prezentacja strony głównej ATElier

Sama strona główna ATElier Kultury rozpoczyna się od zarządzanego dropdown menu z wykorzystaniem indywidualnego zdjęcia. Wraz z przyszłą rozbudową struktury witryny, menu będzie się samodzielnie aktualizowało. W górnym elemencie strony znalazło się jeszcze miejsce na wyszukiwarkę. Trzeba podkreślić, że jest to doskonałe narzędzie wspomagające nawigację po stronie, a dodatkowo odpowiada za indeksowanie treści wszystkich dokumentów tekstowych dodanych do strony WWW. Tym samym wyszukiwarka spełnia wymagania WCAG.

Podstrona Archetti w ramach serwisu WWW

Poniżej menu jest bardzo ciekawie rozwiązany slajder. Składa się on z trzech zdjęć, które mają zaimplementowany innowacyjny mechanizm przewijania w wersji desktop. Scrollując górny element najpierw przewiną się elementy slajdera, które są przecież doskonałym nośnikiem marketingowym, a dopiero potem zacznie przewijać się strona WWW. Oczywiście na slajderze zachowane są elementy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami dające możliwość pauzowania lub też pokazujące czas wyświetlania poszczególnych elementów. Opracowując style do slajdera zwróciliśmy uwagę na trzy podstawowe aspekty działania ATElier Kultury – Archetti, Teatr, EmBand i przygotowaliśmy aż trzy możliwości kolorystyczne prezentacji treści.

Wśród priorytetów przy makietowaniu kadra ATElier Kultury wskazała, że prezentacja przyszłych wydarzeń i zaproszenie na nie mieszkańców Jaworzna jest priorytetem, dlatego też tuż poniżej slajdera znajduje się kalendarium wydarzeń.
Kalendarium ma możliwość wydzielenia wydarzenia głównego oraz skonstruowane jest na zasadzie przewijanego slajdera, aby móc płynnie prezentować bogatą ofertę kulturalną. Ważnym aspektem prezentacji wydarzeń jest bezpośrednie linkowanie do systemu zakupu biletów. Mechanizm jest skonstruowany w taki sposób aby móc go zintegrować z dowolnym pośrednikiem sprzedaży co zwiększa elastyczność jednostki w wyborze partnerów.

Kalendarium wydarzeń

ATElier jest już kilka lat na mapie kulturalnej Jaworzna, ale popularyzacja ich działalności oraz osiągnięć jest równie ważna jak i organizowane przez nich wydarzenia. Poniżej więc wyjaśnione zostały trzy duże litery z nazwy ATElier - Archetti, Teatr, Em Band. Dodatkowo z tego miejsca utworzony został szybki dostęp do historii poszczególnych zespołów twórczych, repertuaru czy też ich oferty koncertowej.

Duża część kadry pracuje na co dzień z dziećmi i młodzieżą z Jaworzna rozwijając ich pasje oraz kształtując nowoczesne i zaangażowane w sztukę młode pokolenie mieszkańców. To dla nich opracowany został dział, w którym czytelnie prezentowane są informacje o zajęciach plastycznych, muzycznych, aktorskich czy też tanecznych. Nie pominęliśmy również seniorów, którzy aktywnie i regularnie uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych. Dla wszystkich uczestników zajęć opracowany został czytelny harmonogram uwzględniający wszystkie trzy lokalizacje ATElier Kultury.

Na stronie głównej, która jest podstawowym elementem nawigacyjnym, znalazło się również miejsce na aktualności. Sam system ma możliwość linkowania z kalendarium, wiązania z powiązanymi wydarzeniami, tworzenia odnośników do zakupu biletów oraz dodawania plików z repozytorium. Dodatkowo opracowana została zaawansowana wyszukiwarka treści aktualności z możliwością ograniczenia wyników wyszukiwania zakresem dat oraz kategoriami wpisów. Najważniejszym aspektem tych prac jest jednak to, że udało się zachować wiadomości z poprzednich serwisów internetowych. W praktyce było to bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie pięć poprzednich stron www było na całkowicie różnych systemach, różnych bazach danych z wieloma ograniczeniami, a dodatkowo wpisy w stronach się powielały.

Udało się zachować ponad 1000 aktualności, z czego większość poddane zostało reedycji aby poprawić ich dostępność.

W trakcie makietowania dyrekcja ATElier chciała podkreślić rolę Galerii Kameralnej, dlatego też znalazł się do niej odnośnik bezpośrednio ze strony głównej. Wydarzenia kulturalne organizowane przez galerię podawane są w postaci kolejnego dynamicznego slajdera zapraszającego na organizowane wystawy i wernisaże.

Galeria Kameralna

ATElier Kultury prowadzi działalność aż w trzech lokalizacjach, dodatkowo dysponuje dużym zasobem sal na wynajem więc aspekt ten nie mógł zostać pominięty na witrynie. Opracowana została więc nowoczesna koncepcja prezentacji lokalizacji wsparta aktywnymi odnośnikami do opisu sal i wydarzeń artystycznych.
Tuż przed stopką serwisu znalazło się również aktywne miejsce na odnośniki do zakupu biletów. W zależności od bieżących potrzeb może ono wspierać promocję poszczególnych wydarzeń organizowanych w ATElier Kultury w Jaworznie.

Duża i czytelna stopka z odnośnikami do najważniejszych podstron ma za zadanie ułatwić nawigację i oswojenie się z nową strukturą informacji.

Responsywna strona WWW

Wersja mobilna strony WWWOczywistym jest, że serwis ten całkowicie inaczej wygląda na tabletach i na telefonach komórkowych. Przy projektowaniu serwisu kierowaliśmy się zasadą mobile first gdzie jednak dla wygody użytkowników ograniczyliśmy na pierwszym widoku zakres informacji, pozostawiając w pełni funkcjonalna wyszukiwarkę oraz hamburger menu. Responsywna strona internetowa ułatwia użytkownikom zapoznanie się z najbliższymi wydarzeniami oraz pozwala szybko nawiązać kontakt z ATElier Kultury.

Strona ma tak wiele podstron, że trudno wszystkie wymienić lecz na szczególną uwagę zasługują Festiwale i Konkursy, ponieważ tutaj wykonana została tytaniczna praca odszukania najstarszych wydarzeń oraz ich usystematyzowania. Podstrony te, poprzez wyświetlanie na fulllpage, mogą stanowić indywidualne działy lub nawet samodzielne strony internetowe promujące poszczególne wydarzenia.

Zgodność strony z WCAG - dostepność dla osób z niepełnosprawnościami

WydarzeniaATElier Kultury w Jaworznie dostrzega coraz większe zaangażowanie osób z niepełnosprawnościami w wydarzenia kulturalne i dążąc do ich płynnego włączenia w wydarzenia nawiązał współpracę z Polskim Związkiem Głuchych i zamieścił na stronach informacje w Polskim Języku Migowym. Dodatkowo opracowana została pełna deklaracja dostępności w oparciu o przeprowadzony audyt oraz przygotowana jest czytelna informacja dla osób z niepełnosprawnościami. Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych kwestiach zostaliśmy ograniczeni księgą znaków i nie zawsze zachowywane są kontrasty ale konstrukcja witryny wraz z narzędziami wspomagającymi osoby z niepełnosprawnościami pozwoli im zapoznać się z najważniejszymi elementami strony WWW.

System zarządzania nową stroną WWW

Całość nowej strony internetowej ATElier kultury wspomagana jest przez autorski system zarządzania treścią InCMS, który poprzez zaimplementowane mechanizmy będzie dbał o zachowanie dostępności materiałów.
Intuicyjność zarządzania pozwoliła wdrożyć cały zespół ATelier Kultury w proces uaktualniania informacji.

Zapraszamy na www.atelierkultury.pl 

Screen z nowej strony ATElier Kultury