Strona główna / Co zrobiliśmy / Aktualności / Strona Budżetu Obywatelskiego

Strona Budżetu Obywatelskiego

20 WRZ 2019

Kolejna edycja budżetu obywatelskiego w głosowaniu online przynosi wiele zmian. Przede wszystkim mogą głosować wszyscy mieszkańcy miast. W imieniu niepełnoletnich mogą głosować rodzice, a osoby powyżej 13 roku życia mogą oddać głos za ich wiedzą. Dodatkowo, na przykład w platformie online dla Raciborza, nie wymagamy numeru PESEL aby zatwierdzić i przyporządkować głos do poszczególnych projektów. Zmian jest wiele ale cel jest jasny - pomóc mieszkańcom w wyborze projektów i jak najsprawniejszym przeprowadzeniu głosowania online.

 Formularz głosowania w budżecie obywatelskim miasta Racibórz

Oczywiście jest to tylko jedno z wielu rozwiązań strony www do głosowania w budżecie obywatelskim wdrażanej przez IntraCOM.pl w miastach i gminach.

 budżet obywatelski Ciechanów  - formularz głosowania

Nie wszystkie miasta zdecydowały się na tak duże otwarcie platformy online, traktując głosowanie w internecie jako uzupełnienie tradycyjnej formy. W swoich specyfikacjach i regulaminach zaznaczyli, że formy głosowania online wymagają jednak znacznie większego nadzoru pod względem rzetelności głosu oraz ich weryfikacji. Są to więc takie rozwiązania gdzie podaje się pełny PESEL mieszkańca i jest on sprawdzany z bazą. Wdrażaliśmy też rozwiązania gdzie wymagamy jedynie dwóch pierwszych i dwóch ostatnich elementów tego identyfikatora, a systemy potwierdzania głosów powiązany jest nie tylko z adresem e-mail ale i telefonem komórkowym, na który przesyłany jest kod weryfikacyjny.

Podstawą każdej platformy budżetu obywatelskiego jest jednak pełna troska o przekazywane dane osobowe. Oczywistym jest, że po zakończeniu głosowania dane są zgodnie z regulaminami anonimizowane. Czy tak jest w innych platformach? Tego nie wiemy. Wiemy za to, że część z nich ma duże problemy z ... 

Dane osobowe w budżecie obywatelskim i ich przekazywanie

Zdarza się jeszcze, że część miast korzysta z platform i narzędzi udostępnianych przez Google nie informując mieszkańców, że ich dane są wyprowadzane poza strefę UE. Często wynika to z nieświadomości tego, że ich strona budżetu obywatelskiego korzysta z otwartych rozwiązań, które nie zostały im ujawnione przez wykonawcę. Zdarzają się również przypadki Urzędów, które korzystając z platform do budżetów obywatelskich nie wiedzą, że ich hostowanie jest powierzone firmom poza granicami Polski, a nawet poza Unią Europejską.

Jeżeli macie pytania na temat formularzy głosowania w budżecie obywatelskim zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.