Strona główna / Co zrobiliśmy / Aktualności / Strona do zadań specjalnych

Strona do zadań specjalnych

12 GRU 2021

Możemy już ugasić Waszą ciekawość! Nowa strona Przeglądu Pożarniczego jest już gotowa do działania. Wiedza rozprzestrzenia się tutaj jak ogień, ale nowy układ witryny świetnie utrzymuje ją w ryzach.

Projekt nowej strony dla miesięcznika Przegląd Pożarniczy

Tak jak dzielni strażacy potrafią opanować żywioł, tak Agencja Interaktywna IntraCOM.pl zapanowała nad strukturą informacji Przeglądu Pożarniczego. Nie używaliśmy wody ani piany, tylko uszytego na miarę projektu graficznego oraz czystego kodu.
Co z tego wyszło?
Możecie zobaczyć tutaj: https://www.ppoz.pl/

Nowa strona internetowa zawiera informacje z sześciu lat wstecz w związku, z czym mieliśmy do czynienia z ogromem treści, który potrzebował zdecydowanej ogłady. Dodatkowo trzeba podkreślić, że wszystkie artykuły musiały być ręcznie przeedytowane i dostosowane do wymagań WCAG 2.1 wskazanych przez Ustawę z 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Zadanie to było niezwykle pracochłonne i wymagające, ale jak nie My - to, kto?

Zdecydowanej zmiany wymagało także rozmieszczenie oraz pogrupowanie tysięcy artykułów umieszonych na stronie Przeglądu Pożarniczego. Po wielu długich, wspólnych konsultacjach, przeanalizowaniu różnych scenariuszy optymalizujących strukturę informacji, osiągnęliśmy zamierzony cel. Nowa mapa witryny oraz układ treści oddaje zarówno tradycyjne wydanie miesięcznika jak i pozwala każdemu internaucie dotrzeć do odpowiedniego działu oraz wyszukać prawidłowy artykuł.

https://www.ppoz.pl/ to skarbnica wiedzy z szeroko rozumianego tematu pożarnictwa. Tematy, choć bardzo trudne, opisywane są w sposób wyczerpujący oraz przystępny. W chwili zagrożenia wiedza ta jest bezcenna dla każdego, nie tylko wyspecjalizowanych służb.
Zapraszamy!

Ciekawe rozwiązanie - powiązanie Autorów z Artykułami

Każdy artykuł ma swojego autora bądź autorów. Repozytorium ich pracy było dotychczas znane jedynie redakcji Przeglądu Pożarniczego, a to przecież profesjonalizm autorów przekazujących swe artykuły do miesięcznika jest ich zasobem i tym, co udostępniają strażakom. My odkrywamy ten potężny zasób a dzięki powiązaniu autorów z artykułami czytelnicy uzyskują dostęp fachowej wiedzy konkretnych twórców. Wystarczy jedno kliknięcie i można zapoznać się z całą bazą artykułów, obecnie opublikowanych, przez danego autora. Artykuły są ułożone chronologicznie.

Modul autorow

Od zewnątrz nowej strony dla miesięcznika

Staraliśmy się, aby nowa strona internetowa dla miesięcznika była jak najbardziej czytelna. Mimo ogromu treści, prawidłowa konstrukcja mapy witryny wraz z zaawansowanymi wyszukiwarkami treści umożliwia dotarcie do każdej wiadomości.
Artykuły wyświetlane są z podziałem na kategorie oraz z zachowaniem kolejności wg dat dodania. Proste menu także nie komplikuje nawigacji.

W całej budowie wortalu nie zatraciliśmy jednak sznytu nowoczesności a przede wszystkim zachowaliśmy pożądaną kolorystykę.

Od wewnątrz nowej strony dla gazety – system zarządzania

Całą wyliczankę trzeba rozpocząć od najnowszej wersji systemu zarządzania treścią InCMS 9.9.8., która odpowiada za stworzenie czytelnego i przyjaznego dla redaktorów środowiska dodawania nowych artykułów oraz treści podstawowych.

Moduł aktualności jest kluczowym elementem składowym InCMS a jego dynamicznie powiązanie z modułem repozytorium autorów jest tym, czym można się wyróżnić na tle wszystkich rozwiązań Open Source. Rozbudowany system kategorii aktualności wraz z drzewem subkategorii pozwala w czytelny i dostępny sposób tworzyć kompendium wiedzy dla strażaków.
System opóźnionej publikacji artykułów pozwalający dać pierwszeństwo tradycyjnemu wydaniu a jednocześnie usprawniający proces publikacji w Internecie.
System wiązania artykułów w większe serie przy wykorzystaniu tagowania, nie widocznego wprost dla użytkownika końcowego, jest kolejną zaletę tego modułu aktualności.
Artykuł nie byłby dobrym artykułem w internecie, jeżeli nie byłby połączony ze zdjęciami lub rysunkami stanowiącymi uzupełnienie tekstu. Zaś sama prezentacja artykułu na liście też wymaga fotografii, która oczywiście musi mieć system dynamicznego tworzenie miniatur, przycinania do odpowiedniej krawędzi lub też automatyczny system rozpoznawania twarzy.

Moduł aktualności z wyszukiwarką

Moduł automatycznej publikacji galerii zdjęć wraz z automatycznym skalowaniem zdjęć i możliwością tworzenia niestandardowych układów.

Rozbudowany system zarządzania reklamą, uwzględniający responsywność strony poprzez dopasowanie grafiki do rozdzielczości wyświetlana na ekranie odbiorcy końcowego. Możliwość implementacji kodów zewnętrznych lub integracji z platformami reklamowymi.

Moduł plików do pobrania zintegrowany z systemem prezentacji tradycyjnych wydań Przeglądu Pożarniczego przy wykorzystaniu nowoczesnego mechanizmu ISSUU.

Automatyczna publikacja miesięcznika z poziomu InCMS do ISSUU

Zintegrowany moduł newslettera zgodny z RODO a dodatkowo prowadzący wysyłkę przy ograniczonych limitach korespondencji.

Moduł slider, niby rozwiązanie standardowe w wielu stronach internetowych, ale w połączeniu z rozwiązaniami zaimplementowanymi w InCMS staje się doskonałym narzędziem do kreowania wizerunku, a co najważniejsze, zgodnym z wymaganiami WCAG 2.1

System automatycznej zmiany szaty graficznej dla całej witryny – wersja okolicznościowa. Są różne sytuacje w życiu a Przegląd Pożarniczy, jako wydawnictwo adresowane do ludzi zajmujących się ratownictwem i strażaków, musi niestety wielokrotnie korzystać z wersji żałobnej witryny, chcąc uczcić pamięć bohaterów.

Od zewnątrz i od środka nowej strony internetowej dla miesięcznika

W warstwie zewnętrznej możecie odkryć drobne ułatwienia w zakresie komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami słuchu w postaci strony informacyjnej o możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. Trzeba podkreślić, że redakcja Przeglądu Pożarniczego przeszła pełne szkolenie w zakresie dostosowywania materiałów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecnie na witrynie nie ma publikowanych materiałów multimedialnych, lecz system zarządzania treścią InCMS pozwala na publikację filmów i materiałów muzycznych zgodnych z wymaganiami WCAG 2.1

O responsywności witryny Przeglądu Pożarniczego nie musimy już chyba wspominać, wydaje się to oczywiste. Projekt graficzny nowej strony miesięcznika stworzony został z zachowaniem wszystkich niezbędnych wymagań z zakresu WCAG 2.1 a RWD jest jednym z nich.

Uważamy, że strona www.ppoz.pl to kolejna witryna dla jednostki publicznej gdzie udało nam się połączyć potrzeby osób pełnosprawnych z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.
Teraz zostawiamy ją w silnych rękach naszych dzielnych strażaków z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Responsywność nowej strony internetowej