Strona internetowa Miasta Bytom
-
- Projekt
- bytom.pl
- Klient
- Miasto Bytom
- Zakres prac
- koncepcja graficzna, nawigacja, realizacja, wdrożenie, szkolenie, nadzór
Nowa strona internetowa spójna wizerunkowo z identyfikacją miejską, a jednocześnie taka nowoczesna i wnosząca nowy powiew do przekazu informacyjnego Miasta Bytomia.
Wspólnie z Wydziałem Komunikacji Medialnej i Promocji UM Bytom wypracowaliśmy ciekawą koncepcję użycia rombów jako elementu spajającego przekaz wizualny oraz stanowiący wyróżnik na tle pozostałych miejskich serwisów internetowych.
W komunikacji graficznej nie pomijamy również piktogramów ułatwiających zrozumienie tekstu oraz przyspieszających przez skojarzenia nawigację po stronie WWW.
drobne elementy tworzą całość
Drobiazgiem wzmacniającym przekaz a jednocześnie zgodnym z opracowaną koncepcja jest na przykład przerysowanie od nowa Szlaku Powstań Śląskich czy opracowanie piktogramów umieszczanych w treści poszczególnych działów witryny.
Ta treść też byłaby dostępna i czytelna jeżeli przenieślibyśmy ją z poprzedniej strony ale szlak był rysowany czerwoną linią, a zamiast delikatnych rombów były wielkie, czerwone kropki? Dla nas taki drobiaz miał znaczenie!
W całej realizacji dla UM Bytom znaleźliśmy pokrewne dusze w Wydziale Komunikacji Medialnej i Promocji i takich drobnych elementów graficznych nowej strony WWW musieliśmy przerobić mnóstwo - co ma swoje odzwierciedlenie w doskonałym końcowym efekcie.
DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Jednym z ważniejszych założeń przy projektowaniu rozwiązań komunikacji z mieszkańcami Bytomia było dostosowanie treści i mechanizmów witryny internetowej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami a więc do WCAG 2.1. W nagłówku serwisu stworzyliśmy między innymi panel zarządzania rozmiarami fontów oraz odstępami między nimi. Przy ręcznym przenoszeniu treści z poprzedniej strony wielokrotnie zwracaliśmy się do redaktorów o dostarczenie poszczególnych materiałów w sposób bardziej dopasowany do potrzeb osób korzystających z czytników treści, jak również staraliśmy się opisywać poszczególne funkcje serwisu w taki sposób aby były maksymalnie zrozumiałe. Na etapie oddawania serwisu przeprowadzone zostały testy w zakresie poziomu dostosowania jak również pomogliśmy Specjaliście ds. Dostępności opracować prawidłową deklarację dostępności.
nietypowa NAWIGACJA
Zespół Urzędu Miasta Bytomia przygotował ciekawą i nietypową koncepcję nawigacyjną gdzie ograniczył ilość działów głównych serwisu jedynie do trzech elementów:
Naszym zadaniem było uzupełnienie tej nawigacji i takie opracowanie pełnego systemu aby każda grupa odbiorców mogła swobodnie poruszać się po stronie i w szybko dotrzeć do żądanej informacji. W tym celu rozbudowaliśmy elementy strony głównej gdzie zamieściliśmy odwołania do najczęściej przeglądanych informacji.
Proces wyboru prowadziliśmy poprzez szczegółową analizę statystyk poprzedniej strony WWW. Efektem naszych prac było utworzenie na stronie głównej serwisu miejskiego:
- Indywidualny slider z systemem linkowania do dowolnych treści.
- Duży dział aktualności integrujący informacje z różnych kategorii serwisu.
- Zarządzany, duży banner graficzny z odwołaniem do ważnych dla miasta tematów.
- System zarządzanych piktogramów z dużą bazą grafik i odwołaniami do wybranych podstron.
- Zintegrowany system kalendarium z podziałem na kategorie (system automatycznie pobiera wydarzenia z innych jednostek miejskich).
- Odwołania do socialmedia.
- Gazeta samorządowa.
- Integracja z profilem YouTube i automatyczne pobieranie filmów umieszczonych w filmowym kanale miejskim.
- Linia bannerowa ze zmiennymi rozmiarami odnośników graficznych do serwisów zewnętrznych.
Uzupełnienie sytemu nawigacji
- wyszukiwarka treści i dokumentów,
- ścieżka okruszków,
- zarządzane mega dropdown menu,
- stick menu,
- menu wspomagające na podstronach z elementami piktogramów,
- podmenu strony umieszczane w treści z odwołaniami tekstowymi lub też wspomagane piktogramami,
- mapa witryny.
pRZEKAZ INFORMACYJNY
W ramach nowej strony urzędu miasta uruchomiliśmy moduł InCMS Publikacje, który odpowiada za obsługę umieszczania kolejnych wydań lokalnego biuletynu "Rynek 7". Co prawda Bytom nie wykorzystuje całego zintegrowanego systemu prezentacji multimedialnej ale zajawki artykułów i pobieranie aktualnego numeru dostępne są już od strony głównej serwisu.
Dobrym przekazem informacyjnym i dopasowywaniem wyglądu wspierany jest cały nowy serwis internetowy miasta, ponieważ nasi graficy utworzyli również mnóstwo elementów współgrających z opracowaną koncepcją. Na poniższym przykładzie jest między innymi przetworzona do grafiki mapa placów zabaw dla dzieci. Jest to oczywiście element dekoracyjny i niedostępny dla osób z niepełnosprawnościami ale przecież dla nich mamy odpowiednio opracowaną treść podstrony z czytelnym podziałem na dzielnice.
MIASTO WSPIERA BIZNES PRZEZ WWW
Dział dla Biznesu na nowej stronie WWW to zarówno multimedialny katalog ofert inwestycyjnych jak i przede wszystkim możliwość dobrej oraz spójnej prezentacja miasta dla zainteresowanych okazjami do lokaty kapitału oraz rozwijania biznesu.
Zarówno dla nas jak i dla Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora ważnym było aby forma prezentacji graficznej poszczególnych elementów była nowoczesna oraz zgodna z całą koncepcją wykorzystania rombu w komunikacji multimedialnej. Elementy w kształcie rombu znalazły się więc w wielu elementach tego działu. Wymagało to od nas wymyślenia i wykonania od nowa dużej części materiałów graficznych tak aby stanowiły zarówno element nawigacyjny, informacyjny jak i ozdobny.
FUNKCJA INFORMACYJNA DLA MIESZKAŃCÓW NOWEJ STRONY MIASTA
Oczywistym jest, że nowa strona internetowa tworzona jest dla mieszkańców więc musi stanowić kompendium informacyjne z bieżącymi wydarzeniami jak i prezentować bazę danych zasobów miejskich. Wydzielenie działu "Czas wolny" pozwoliło Urzędowi Miasta Bytomia stać się agregatorem treści z różnych źródeł. Jako agregat działa zintegrowany moduł kalendarium wydarzeń, które ma napisane mechanizmy samodzielnie zbierające informacje wprowadzane w jednostkach podległych. Opracowany został również system zbierania informacji do kalendarza ze źródeł zewnętrznych z systemem autoryzacji publikacji.