ETR

1.2.2 Napisy rozszerzone (nagranie) - poziom A

Kryterium sukcesu 1.2.2 Napisy (nagranie) wymaga, żeby napisy były zapewnione dla całej nagranej treści audio w materiałach zsynchronizowanych, czyli najczęściej po prostu w filmach, w których jest dźwięk.

Chodzi o to, żeby osoby głuche i słabosłyszące mogły zrozumieć treść filmu tak samo jak osoby, które słyszą. Napisy przekazują to, co „niesie” ścieżka dźwiękowa.

Napisy rozszerzone w praktyce

Jeśli publikujesz nagrany film (np. relację z wydarzenia, wywiad, instruktaż czy webinar), to musisz zadbać o napisy. I tu ważna rzecz: napisy to nie tylko dialogi. Powinny zawierać również istotne informacje,np. ważne efekty dźwiękowe i inne dźwięki, które coś znaczą, oraz informację kto wypowiada daną kwestię (w przypadku gdy nie wynika to z samego obrazu)

Napisy powinny być zsynchronizowane z dźwiękiem, czyli pojawiać się w odpowiednim momencie w odtwarzaczu - tak jak ma to miejsce w seriwisach streamingowych takich jak Netflix, HBO albo chociażby na YouTubie.

Jakie napisy są zgodne ze standardem WCAG?

W praktyce spotkasz dwa podejścia:

  1. Napisy włączane/wyłączane w odtwarzaczu (tzw. closed captions).
  2. Napisy „na stałe” wtopione w obraz (tzw. open captions).

Oba rozwiązania będą prawidłowe, jeśli napisy są kompletne i zsynchronizowane.

Pełny tekst kryterium 1.1.1 Treść nietekstowa

Do wszystkich nagrań audio w multimediach zsynchronizowanych (dźwięk i obraz), z wyjątkiem sytuacji, kiedy są one alternatywami dla tekstu i w taki sposób są oznaczone, zapewnione są napisy rozszerzone .

Źródło: https://www.w3.org/Translations/WCAG21-pl/#napisy-rozszerzone-nagranie 

kampanie portal seo wcag miasto gmina www bip crm do góry