Strona główna / Co zrobiliśmy / Aktualności / Jedziemy się szkolić z WCAG 2.2

Jedziemy się szkolić z WCAG 2.2

05 PAŹ 2022

Uwaga w dniach 6-7 października 2022 prosimy naszych Klientów o kontakt telefoniczny jedynie na telefony komórkowe.

Już dawno było wiadomo, że po WCAG 2.1 będzie WCAG 2.2. Są nowe standardy dostępności więc i my musimy się doszkolić aby móc przekazywać Wam dobre interpretacje przepisów oraz wykonywać strony WWW zgodne z wymaganiami.

Szkolenie z WCAG

WCAG 2.2 miało nadejść i nadeszło!

Konsorcjum W3C już od dłuższego czasu przedstawiało informację o możliwych zmianach w wersji WCAG 2.2. Od poprzedniej wersji tj. 2.1, minęło nie mało czasu gdyż światło dzienne ujrzała oficjalnie dopiero 5 czerwca 2018 roku a wersja 2.2 natomiast 6 września 2022.

Czy WCAG 2.2 to rewolucja?

Zdecydowanie nie! Wersja WCAG 2.2 przynosi nam 9 nowych kryteriów dostępności z których aż 7 jest obowiązkowych dla wszystkich tych, których również dotyczył standard w poprzedniej wersji czyli innymi słowy - każdego, którego dotyczy poziom dostępności AA.

Dodatkowo jedno z kryteriów (2.4.7) zmieniło poziom dostępności z AA na A lecz w praktyce przy obowiązkowo ustawowym poziomie AA - nie wprowadza to dla nas różnic.

Na co obowiązkowo zwrócić uwagę w dostępności?

Dodany zostały następujące kryteria:

 • Dostępne uwierzytelnianie (3.3.7 dla poziomu AA) - popularnie występujące mechanizmy anty-spamowe sprawiają trudność w rozwiązywaniu popularnych „zagadek”. Użytkownik musi mieć możliwość skorzystania z takiego mechanizmu, który jest dostępny cyfrowo i nie opiera się jedynie na wzroku, gestach czy innych bodźcach.
 • Konsekwentna pomoc (3.2.6 dla poziomu AA) - przeglądając stronę internetową w łatwy sposób możemy odnaleźć kontakt do człowieka, który nam pomoże lub opcję samo wsparcia ewentualnie automatyczny system kontaktu.
 • Ruchy przeciągania (przeciągnij i upuść) (2.5.7 dla AA) - zapewne wszyscy pamiętamy sytuacje, gdzie zobligowani jesteśmy „złapać” ikonkę i przeciągnąć ją „kawałek” wyżej i niestety nigdy nie trafiamy tam gdzie chcemy ją upuścić. Od teraz musi występować dostępna alternatywa, która pozwoli nam osiągnąć oczekiwany rezultat.
 • Wygląd ostrości (widoczny tzw. Focus) (2.4.11 dla AA) - tzw. Focus czyli stan skupienia przeglądarki na wybranym elemencie strony internetowej musi posiadać stan kontrastu co najmniej 3:1 lub 2 piksele grubości w zależności od danej sytuacji na stronie.
 • Focus nie jest przesłonięty (2.4.12 dla AA) - po prostu, tzw. Focus jest widoczny, nic go nie przesłania, jego położenie nie podlega dyskusji.
 • Zbędny wpis (3.3.9 dla A) - Jeżeli wcześniej wypełniałeś dokładnie te same informacje. Musi występować mechanizm, który umożliwia ponowne wykorzystanie już wcześniej wprowadzonych informacji.
 • Rozmiar minimalny (2.5.8 dla AA) - rozmiar elementu docelowego dla danych wejściowych wskaźnika wynosi co najmniej 24 na 24 piksele.
 • Dostępne uwierzytelnianie bez wyjątku (3.3.8 dla AAA) - Na stronie nie występują testy poznawcze chyba że występuje alternatywa dostępna cyfrowo.
 • Skupienie nie jest zasłonięte (ulepszone) (2.4.13 dla AAA) - Focus jest ZAWSZE widoczny.

Na co jeszcze mogę zwrócić uwagę czyli WCAG 2.2 dla AAA.

 • Dostępne uwierzytelnianie bez wyjątku (3.3.8 dla AAA) - Na stronie nie występują testy poznawcze chyba że występuje alternatywa dostępna cyfrowo.
 • Skupienie nie jest zasłonięte (ulepszone) (2.4.13 dla AAA) - Focus jest ZAWSZE widoczny.

Chcesz poczytać więcej o WCAG?

Masz dodatkowe pytania w temacie WCAG?

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o WCAG lub zastanawiasz się jak ten standard ma się do Twojej strony internetowej? Skontaktuj się z naszymi konsultantami a na pewno pomogą Ci obrać odpowiedni tor, którego celem będzie w pełni dostępna strona internetowa.

Nie spoczywaj na laurach… już zaraz WCAG 3.0 - https://www.w3.org/TR/wcag-3.0

kontakt na telefony komorkowe

 

 UWAGA !!!
Zgłoszenia serwisowe mogą być wykonywane z opóźnieniem, ponieważ na warcie pozostaje zaledwie garstka z ekipy. U nas w firmie każdy musi wiedzieć co to jest dostępność i zgodność ze standardami.
Jeżeli pojawi się zgłoszenie niecierpiące zwłoki prosimy o wykonanie zgłoszenia telefonicznego na numery:
+48 606 877 071 lub
+48 606 406 274 lub
+48 507 247 168